Dostęp do sauny możliwy jest po uprzednim zgłoszeniu w recepcji w godzinach od 16-tej do 22-giej w seansach po 30 minut,

Z sauny warto korzystać z wielu powodów. Podczas pobytu w saunie człowiek, pocąc się obficie pod wpływem wysokiej temperatury, oczyszcza organizm z nagromadzonych w nim toksyn a skóra staje się zdrowsza, bardziej elastyczna i gładka. Pobyt w saunie to swoisty trening dla całego organizmu. Dzięki niemu układy obronne organizmu poddane wpływowi ekstremalnych warunków nabierają wyższej sprawności i łatwiej radzą sobie z atakującymi organizm drobnoustrojami. Wywołany zmianami temperatury naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych powoduje wzrost ich elastyczności a w rezultacie wzrasta sprawność układu krążenia i lepsze ukrwienie różnych narządów ciała. Powoduje to z kolei lepsze dotlenienie organizmu i sprawniejsze usuwanie produktów przemiany materii – polepsza się czynność wydzielnicza nerek, co skutkuje poprawą gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Pobyt w saunie sprawia, że włókna mięśniowe na skutek lepszego dotlenienia i szybszego usuwania metabolitów przez szybciej krążącą krew, stają się elastyczne i bardziej sprawne.Jednocześnie korzystanie z sauny ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę, uspokaja, pomaga się zrelaksować i zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Wynika to z tego, że wysoka temperatura pobudza wydzielanie niektórych hormonów, wśród nich znajdują się endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Dodatkowo atmosfera sauny sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i odprężeniu.

Wskazania do korzystania z sauny
Korzystne oddziaływanie sauny jest pomocne w leczeniu takich dolegliwości jak bolesne napięcie mięśni, przewlekły reumatyzm, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, przewlekłe zapalenie i nieżyt oskrzeli, astma oskrzelowa, niskie ciśnienie krwi, zaburzenia przemiany materii. Pobyt w saunie to dobry sposób na zahartowanie organizmu przy zmniejszonej odporności organimu. Działanie sauny wykorzystuje się także w trakcie zabiegów odnowy biologicznej.

Kto nie powinien korzystać z sauny
Niestety ze względu na ekstremalne warunki jakie panują w saunie nie wszyscy mogą korzystać z jej uroków. Jeśli mamy wątpliwości, czy pobyt w saunie nie będzie dla nas niebezpieczny najlepiej swoją decyzję skonsultować z lekarzem.

Poniżej wymienione są niektóre przeciwwskazania do korzystania z sauny:

wysokie nadciśnienie
choroby skóry
ciąża
przeziębienie
niewydolność krążenia
padaczka
kamica nerkowa
schizofrenia i inne schorzenia psychiczne
choroby nowotworowe
gruźlica
choroby weneryczne
wszystkie choroby w okresie ostrym i podostrym
menstruacja
ostre stany zapalne.
Jak należy korzystać z sauny
Planując wizytę w saunie należy na conajmniej dwie godziny wcześniej unikać jedzenia posiłku. Do sauny nie wolno iść pod wpływem alkoholu, w dniu wizyty w saunie najlepiej zupełnie z niego zrezygnować.

Pobyt w saunie powinien być podzielony na kilka etapów a przed wejściem do sauny należy się do tego odpowiednio przygotować. Z sauny najlepiej jest korzystać nago ale dopuszczalna jest bawełniana bielizna, która tylko minimalnie ogranicza eliminację toksyn z organizmu.

Przygotowanie
Zanim wejdziemy do sauny należy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby i wziąć prysznic, który oczyści skórę ułatwiając pocenie – przemawiają za tym również względy higieniczne. Po wyjściu z pod prysznica należy dokładnie osuszyć skórę ręcznikiem a wchodząc do sauny zabierać ze sobą drugi, suchy ręcznik.

Pierwsze wejście do sauny
Po wejściu do sauny układamy ręcznik na najniżej położonej ławie i siadamy lub kładziemy się na nim. Pierwszy pobyt w saunie powinien trwać od kilku do kilkunastu minut, po czym należy przejść do fazy schładzania organizmu.

Schładzanie organizmu
Rozgrzane w saunie ciało należy schłodzić zimną wodą pod prysznicem lub w wannie. Nie należy robić tego zbyt gwałtownie, aby nie doszło do szoku termicznego. Po ochłodzeniu organizmu należy spędzić jeszcze kilka minut w normalnej, pokojowej temperaturze.

Kolejne cykle ogrzewania i schładzania
Po wystudzeniu organizmu pora na kolejny cykl ogrzewania, tym razem po wejściu do sauny można zając miejsce na wyżej położonej ławie, gdzie panuje również wyższa temperatura. Po kilkunastu minutach, gdy uznamy, że organizm rozgrzał się już wystarczająco przechodzimy znowu do schładzania organizmu w zimnej wodzie. Rozgrzewanie należy przerwać również wtedy, gdy zauważymy pierwsze oznaki przegrzania takie jak osłabienie, ucisk na klatkę piersiową, przyspieszone bicie serca. W czasie jednego seansu w saunie powinno się przejść dwa lub trzy cykle ogrzewania a całkowity pobyt w saunie powinien trwać od jednej do półtorej godziny. Po zakończeniu pobytu w saunie należy odpocząć i popijając wodę mineralną lub soki uzupełnić płyny utracone w czasie seansu.

Sauna sucha
Ten typ sauny charakteryzuje się tym, że w pomieszczeniu sauny panuje temperatura od 60°C do 120°C a wilgotność powietrza jest niska i zawiera się w zakresie od 5 do 20%. Temperatura jest, więc bardzo wysoka zaś powietrze suche (jego wilgotność jest o kilkanaście procent niższa niż w typowych pomieszczeniach mieszkalnych). Warunki panujące w saunie suchej sprawiają, że przebywająca w niej osoba szybko się poci ale jednocześnie skóra bardzo szybko wysycha a włosy stają się tak gorące, że zaczynają parzyć.