• Home
  • Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika to cztery pasma rozchodzące się ze szczytu Śnieżnika pełniącego funkcję zwornika, oraz Pasma Krowiarek będących przedłużeniem w stronę północną za Przełęczą Puchaczówką (864 m n.p.m.) Pasma Żmijowca. Oprócz niego, w stronę wschodnią, po granicy, ciągnie się aż do Przełęczy Płoszczyny (817 m n.p.m.) Dziczy Grzbiet; na południe rozciąga się całkowicie czeskie pasmo Susziny (1321 m n.p.m.) i Podbelki (1307 m n.p.m.). Także na południe, ale z lekkim odbiciem zachodnim, w stronę Międzylesia ciągnie się pasmo graniczne z charakterystycznym szczytem Trójmorskiego Wierchu (1145 m n.p.m.) i Małego Śnieżnika (1326 m n.p.m.).

Całość charakteryzuje się bardzo wysokimi i stromymi zboczami, oraz spłaszczonymi szczytami, po których prowadzą główne szlaki turystyczne. Budowa masywu jest zwarta i stanowi odrębną krajobrazowo część, unikatową zarówno pod względem przyrodniczym, jak i klimatycznym i geologicznym. Główną atrakcją, oprócz wyraźnie najwyższego i wyjątkowo mroźnego Śnieżnika (1425 m n.p.m.), jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Ponadto szczególnie ciekawym miejscem jest kamienisty szczyt Trójmorskiego Wierchu, który poza naprawdę wspaniałymi walorami widokowymi jest miejscem, z którego biorą swoje źródła dopływy trzech europejskich mórz – Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Z tej góry spływają wody do Odry, Łaby (Elby) i Dunaju.

Masyw Śnieżnika jest szczególnie atrakcyjnym miejscem na turystyczne piesze wypady. Ciekawe i długie szlaki, oraz spora wysokość, a także dzika przyroda stawiają go pod tym względem na równi z niewiele wyższymi Karkonoszami. Zimą, ze względu na surowy klimat i obfite opady, panują tutaj bardzo dobre warunki śniegowe, utrzymujące się aż do późnej wiosny. Dzięki temu jest to świetny teren zarówno na narty biegowe jak i tourowe. W lecie drogi leśne nadają się za to do uprawiania kolarstwa górskiego. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre trasy są długie i o dużym przewyższeniu.

W Kamienicy, Międzygórzu, Stroniu Śląskim znajdują się wyciągi narciarskie. Największym w tym regionie ośrodkiem narciarskim jest Czarna Góra w Siennej. Po stronie czeskiej atrakcyjne wyciągi są zwłaszcza w Dolnej Morawie, oraz w Starym Mieście.

Geologicznie góry te zbudowane są z gnejsów, a obniżenia przełęczy, oraz dolin, z łupków łyszczykowatych. Masyw Śnieżnika – jak większość Sudetów – jest śladem po wcześniejszych od fałdowania alpejskiego ruchów górotwórczych. W częściach grzbietowych, oraz na wyższych partiach zboczy, widoczne są atrakcyjne skałki zbudowane z budulca mniej podatnego na erozję.

Na całym terenie Masywu Śnieżnika (za wyjątkiem Krowiarek), oraz Gór Bialskich i Złotych mieści się od 1981 r. Śnieżnicki Park Krajobrazowy o powierzchni 288 km kw. Do największych atrakcji turystycznych należą Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej nad Międzygórzem, Wodospad Wieliczki oraz Ogród bajek w Międzygórzu, szczyt Śnieżnika, Trójmorski Wierch, Mariańskie Skały, oraz szczyt Czarnej Góry z drewnianą wieżą widokową o wysokości około 10 metrów. Ponadto warto zwiedzić okolice Przełęczy Płoszczyna i Puchaczówka, schronisko na Hali pod Śnieznikiem, Bolesławów (wymarłe ale z niesamowitym klimatem miasteczko w samym sercu gór) oraz pasmo Susziny i Podbelki, na którym znadziemy resztki umocnień wojennych sprzed 100 lat.

 

Szczyty
Do najwyższych szczytów należą: Śnieżnik – znany też pod czeską nazwą jako Śnieżnik Kłodzki (Kralicky Śnieżnik) – 1425 m n.p.m., Mały Śnieżnik (1326 m n.p.m.), Suszina (1321 m n.p.m.), Podbelka (1307 m n.p.m.), Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) i Czarna Góra (1205 m n.p.m.).

 

Miejscowości
U stóp Masywu leżą:
Międzygórze, Idzików, Jodłów, Stronie Śląskie, Kletno, Stara Morawa, Bolesławów i Kamienica. Dalej od gór, na zachodzie znajduje się Międzylesie, Boboszów (przejście graniczne), Długopole Zdrój i Bystrzyca Kłodzka.

 

Atrakcje
Klimat
Klimat jest zasadniczo bardzo ostry, zwłaszcza na Śnieżniku. Szczytowe partie gór nalezy zaliczyć do klimatu wysokogórskiego. Specyficznie i zaskakująco ostry jest też klimat na niewysokim i niezarośniętym paśmie Krowiarek.

 

Flora
Co ciekawe piętro hal – Hala pod Śnieżnikiem. Kosodzrewina występująca jest zasiana sztucznie. Szczyt Śnieżnika wynosi się ponad granice lasu.

 

Fauna
Między innymi Koza górska oraz borsuk.